Değişik Açma Tarifleri

Değişik Açma Tarifleri

Hazırlık Süresi: 50 Dakika Pişirme Süresi: 20 Dakika Kaç Kişilik: 10 Kişilik

Dev gibi kabaran üstelik tel tel olan bir açma sadece kahvaltıların değil aynı zamanda 5 çayının da vazgeçilmezidir. Değişik açma yapma aşamasında kullanılacak malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Sütün el yakmayacak kadar ılık olması gerekir. Hafif ele yapışan bir hamur hazırlayarak siz de misafirlerinizi kendinize hayran bırakacak bir açma hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli bir açma için hazırlanan karışımın mayalanması için yeterli sürenin verilmesi gerekir. Verilen tariften yaklaşık olarak 20 adet açma çıkar. Değişik açma nasıl yapılır diye düşünüyorsanız hamurun içine şekil verme aşamasında zeytin ezmesi, dövülmüş ceviz veya çocuklarını mutlu etmek için çikolata koymayı deneyebilirsiniz. Açmalar fırına atılmadan önce üzerine tercihe göre susam ya da çörek otu serpilebilir.

Değişik Açma İçin Malzemeler:

* 3 su bardağı ılık süt
* 1 su bardağı sıvı yağ
* 2 yumurta
* 3 yemek kaşığı toz şeker
* 2 çay kaşığı tuz
* 1 paket maya
* 8 su bardağı ( alabildiği kadar ) un

Değişik Açma Yapılışı:

1-Derin bir kapta yapılacak hazırlıklarda un hariç tüm malzemeler teker teker ilave edilir. Değişik açma tarifi için ılık süte şeker ve mayayı ekleyerek hamur karıştırılmaya başlanır.
2-Elenerek ve azar azar karışıma eklenen un, kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğrulur. Yumuşak ve ele yapışan bir hamur elde edilir. Karışım üzeri nemli bir bezle kapatılarak mayalanmaya bırakılır.
3-Yaklaşık olarak 30 dakika bekledikten sonra kabaran hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak değişik açma yapımı devam ettirilir.
4-Çay tabağı büyüklüğünde açılan hamur önce rulo yapılır ve daha sonra istenen şekil verilir. Yağlı kağıt serili tepside de en az 15 dakika bekletilen açmalar 200 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

Özet
Tarif İsmi
Değişik Açma Tarifleri
Yayınlanma Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating0 Oy
Yorumlar

Bir Cevap Yazın